Köprü platformlarının su yalıtımı

Köprü platformları mekanik baskılara, ciddi hasarlara ve korozyona yol açan çeşitli etkenlere karşı yüksek ölçüde açık yapılardır. Bu nedenle beton alt katmanlarının, yapı derzleri ve donatılarının korunması ve su yalıtımlarının yapılması son derece önem taşımaktadır.

Özellikle sert iklim koşulları köprülerin dayanıklı, dolayısıyla uzun ömürlü olmaları açısından olumsuz faktörler olarak öne çıkmaktadır.

Köprü platformlarının maruz kaldığı bir diğer önemli unsur da yapının devamlı hareketine neden olan ağır yüklerdir. Bu bağlamda, su yalıtım sisteminin söz konusu harekete uyum sağlayan, yeni çatlakların oluşumunu elimine eden ve korumayı güçlendiren çatlak köprüleme kapasitesine sahip olması gerekmektedir.

Tuzlar ve yağ/yakıt gibi asfalta yayılan ve köprü platformuna nüfuz ederek betonun bozulmasına yol açan farklı kimyasal maddelerin saldırısı da aynı şekilde göz önünde bulundurulması gereken kritik bir sorundur. Bu kapsamda su yalıtım sisteminin kimyasal direncinin yüksek olması ve betonu hasarlara karşı en üst düzeyde koruması çok önemlidir.

Alchimica’nın köprü platformları için tasarladığı HYPERDESMO®-300’e dayalı su yalıtım sistemi, köprüler için tüm bu koruyucu özellikleri içeren ideal çözüm niteliğindedir. Tek komponentli, nemle kürlenen poliüretan/polyurea esaslı likit bir membran olan HYPERDESMO®-300, geniş bir ısı aralığında, yüksek ve düşük derecelerde yüksek çatlak köprüleme performansı sergiler, klor iyonu nüfuzu dahil çeşitli kimyasallara karşı da mükemmel direnç gösterir. Soğuk uygulanan likit bir membran olduğundan özel ekipmana gerek kalmaksızın kolaylıkla uygulanır. CE sertifikası, “LİKİT UYGULAMALI KÖPRÜ PLATFORMU SU YALITIM MALZEMELERİ”, ETAG 033’e göre tescil edilmiştir.

Köprü platformlarının su yalıtımı