Su tanklarının su yalıtımı

Temiz, sağlıklı ve güvenilir içme suyunun değerlerini kaybetmeden tutulabileceği çelik ya da beton su depoları/tankları, rezervuarlar ve su arıtma tesislerinin kurulumu, günümüzde ülkelerin kendi yasal düzenlemelerine ve şartnamelere göre geliştirilmektedir. Bu doğrultuda, içme suyunun sağlıklı koşullarda daimi olarak korunabilmesi için suyun işlenmesine, mineral içeriğine, dereceye, PH ve kimyasallara yönelik testlerin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Söz konusu koşulları karşılayabilen su yalıtım sistemlerinin önemi de burada ortaya çıkmaktadır.

 

Su depoları çeşitli olumsuz etkenlere maruzdur. Bu nedenle su geçirmezliği çok iyi olmalı, aynı zamanda pozitif ve negatif baskılara karşı da çok iyi korunmalıdır. Bu sağlanamadığı takdirde kimyasalların saldırısına, aşınmaya, derece ya da yaş/kuru döngü değişimlerine açık hale gelir.

 

Yeraltı suyunun baskısıyla yapıda kılcal çatlaklar meydana gelebilir. Çatlaklar ise suyun ilerlemesine ve erimiş tuzların çeliğe nüfuz ederek korozyona uğramasına neden olabilir. Eğer içte doğru ve iyi bir su yalıtım sistemi uygulanmamış ise suyun baskısı su sızıntılarına, dolayısıyla da yapısal hasarlara yol açabilir. Suyun sızıntı yapması aynı zamanda mikroorganizmaların ya da bakterilerin oluşması, dolayısıyla da sağlık sorunlarının çıkması anlamına gelmektedir.

 

Tüm bu nedenlerden ötürü, içme suyu depoları ya da tanklarında hidrostatik baskılara ve korozyona karşı direnci yüksek olan, yosun ve küf oluşumunu önleyen güvenli, yüksek standartlarda bir su yalıtım sisteminin yapılması önem kazanmaktadır.

 

Alchimica’nın su depoları ve rezervuarları için geliştirdiği iki komponentli HYPERDESMO®-2K-W ürünüyle uygulanan su yalıtım sistemi, bu kapsamda yüksek standartlarda performans sergilemektedir. Aşınmaya, kimyasallara ve yaş/kuru döngüsüne karşı alt yapıyı en üst düzeyde korumaktadır ve sertifikası içme suyu tanklarında kullanılmak üzere tescil edilmiştir. Hidrofobik özelliği ve hidroliz direnci çok yüksektir. Uzun servis ömrünün yanı sıra solventsiz

bir malzemedir.

Su depolarının dış su yalıtımları için geliştirilmiş HYPERDESMO®-PB serisi ürünleri de mükemmel çatlak köprüleme kapasitesi ve kimyasal direnci sayesinde dengesiz statik kuvvetler, su kaçakları, agresif kimyasallar, gazın nüfuz etmesi, dış mekanik baskılar ve ısı değişiklikleri gibi tehditlere karşı alt yapının korunması yönünde ideal sistem sunmaktadır.

Su yalıtımında yeni standartların öncüsü olarak, dayanıklılık, koruma ve uzun servis ömrü kanıtlanmış sertifikalı ürünlerimizle bakım maliyeti de minimuma inmektedir.